Barvené vlasy

17. february 2011 at 21:09 | KatiE |  Fashion

Barvené vlasy

::::


Historie barvení vlasů

Kdo se domnívá, že barvení vlasů je vynálezem modernější doby, mýlí se. Naopak, barvení vlasů má své kořeny už v dávné minulosti. Ženy se zkrátka vždy chtěly líbit, a to i ve starověku. 
Historie barvení vlasů sahá do antiky. Už v antickém Římě znali stovky metod jak pomocí přírodních látek změnit barvu vlasů. Všechny barvy na vlasy sloužily k ztmavování vlasů. 
To, že k barvení vlasů docházelo už ve starověku, potvrzují nálezy z Egypta - byla objevena více než 5000 let stará mumie se zbytky barvy na vlasech. Henna (nechemická barva) v té době pomáhala jednak zakrýt šediny, ale sloužila i k dosažení žádoucího tmavého odstínu vlasů.
Kromě samotných vlasů se barvily i příčesky zhotovované z vlasů otrokyň. Nejprve se používala henna a později tzv. indigo (namodralá čerň). 
V renesanci bylo v módě barvit si vlasy na světlo, neboť blond byla barva andělů. V knize 18 knih záhad umění a přírody jsou vysvětleny různé metody barvení vlasů na černo, blond, zeleně, červeně a bíle.
Blonďatou barvu vlasů si oblíbily ve starověkém Římě. Římanky však měly tmavé vlasy, a tak si vyráběly paruky z vlasů otrokyň germánského původu. Byl zde sice pokusy o jisté odbarvení (citronová šťáva, heřmánkové odvary, pobyt na slunci aj.), ale tyto postupy nebyly tak účinné, jak by si ženy představovaly. 
Po roce 1900 byla vynalezena první chemická barva na vlasy, která využívala účinky peroxidu a amoniaku. První syntetickou barvu na vlasy vytvořil roce 1907 Eugen Schueller, zakladatel L'Oreal. V tom samém roce uvedl na trh barvu Dream blond a éra peroxidových hereckých hvězd mohla začít. První barva na vlasy využívala účinek peroxidu vodíku a amoniaku. Ty se mimochodem používaly ještě donedávna. Následující roky byla - a stále je - v barvení vlasů využívána především chemie. Nutno však podotknout, že v posledních letech se stále více prosazuje opětovný návrat k přírodě a ochrana přírody proti znečišťování chemikáliemi.


Proč si barvit vlasy? 

Jsou tři hlavní důvody. Lidé, kteří šediví, si barví vlasy do jejich původní barvy, aby nepůsobili staře. Druhým důvodem je víra, že změna barvy vlasů zvětší atraktivitu člověka, a posledním je experimentování.

Metody barvení vlasů

Obarvit vlasy se dá na krátkou dobu, středně dlouhou a natrvalo. Molekuly krátkodobých barev jsou velké a neproniknou do pokožky. Při středně dlouhých barvách jsou molekuly o cosi menší a dokáží proniknout do vlasů, takže barva vydrží několik umytí. Střednědobé barvy obsahují méně peroxidu a amoniaku, takže jsou bezpečnější pro poškozené a křehké vlasy. Je několik způsobů jak si obarvit vlasy. Melír se aplikuje jen na některé prameny vlasů. Přeliv je na zabarvení všech vlasů a v současnosti je to nejpoužívanější metoda pro barvení vlasů.


Neobvyklé barvy

Neobvyklé barvy na vlasy zkoušejí hlavně přívrženci různých hudebních žánrů. Například mnozí punk-rockeři si rádi barví vlasy na zeleno a červeno. Také růžová a oranžová jsou celkem populární

Rozdělení barviv podle trvanlivosti

1) Permanentní barvy (trvalé)

Obarvení vlasů dosahujeme oxidačními barvami s 50-100% krycí schopností, tedy dostatečnou až dokonalou schopností. Jejich předností je velký výběr barev, vysoká trvanlivost a 100% krytí. Obsahuje 6-12% peroxidu vodíku. Vlasy je potřeba při odrostech dobarvovat. Může dojít k podráždění pokožky.
  
a) Metaloid - kovová barviva: 
Slouží k získání tmavých odstínů. Využívají je zejména pánové pro zakrytí prvních šedin.
Do nedávna měla velkou důležitost pro větší škálu odstínů než barviva přírodní, vhodnou kombinací se získávali barvy - plavé, kaštanové, hnědé, béžové, černé.
Princip spočíval v rozpuštění soli kovů (olova, stříbra, mědi, manganu) a nanesením na čerstvé umyté, suché vlasy, Vlivem světla, vzduchu nebo speciálních vyvíječů se vlasy vybarvily na požadovaný odstín. Jejich velikou nevýhodou byl nepřirozený-kovový lesk a jedovatost  (nesměla do styku s peroxidem).
Nepoškozují vlasy, ale jsou toxické po požití.
Dnes se používají jen ve vlásenkářství.

b) Oxidační barviva:
Mají největší uplatnění po barvení vlasů. Vytlačila rostlinná a kovová barviva.
Poskytují širokou škálu odstínů od přírodních po umělé. Nezatěžují vlasy. Práce s nimi je snadná a rychlá. Jsou levné a dostupné. K vyvolávání procesu se používá 4-6% peroxid. Jedině oxidační barva se dokáže dostat v podobě malé molekuly hlouběji do vlasových struktur. S vlasovým keratinem nereaguje ani chemicky ani fyzikálně. Barevná látka vzniká až v samotném vlasu působením aktivního kyslíku. Barvicí krém je bezbarvý nebo slabě zbarvený. PH není vysoké. Alkalita potřebná k otevření vlasu se nachází v tubě.
Kromě toho však obsahují i látku parafenylendiamin, která vyvolává alergické reakce. Obvykle se projeví až po opakovaném použití barvy, proto je nutné připravenou barvu nejdříve otestovat na malé části kůže.

Vlastnosti,které by barva měla mít
 • Při správném postupu by barvivo nemělo být jedovaté, nemělo by dráždit pokožku, vyvolávat alergii a porušovat stavbu vlasu.
 • Barvivo by mělo vlasům dodat přirozený vzhled, odstín a lesk.
 • Barvivo by mělo být stálé na slunečním světle a neblednout.
 • Barvivo nesmí narušit přirozený vzhled vlasů a zatěžovat jej.
 • Barvení by mělo být jednoduché, rychlé a levné.

c) Rostlinná (hena, reng, ořechové slupky, heřmánek, černý čaj):
Mají limitovanou škálu barev, nepoškozují vlasy a jsou rychle smývatelné, většinou je nelze kombinovat s chemickou barvou.
Výhody: nedráždí, možnost častého použití, neničí vlasy, malý výskyt alergií
Nevýhody: dlouhodobé dobarvovací nepřirozené barvené odstíny, suchost vlasů

Henna
Barvivo získávané z keřů Lawsonia Inermis rostoucí v Africe a v Asii. Listy se melou na tmavě zelený prášek, který obsahuje asi 1% aktivního barviva lawson. Prášek se umíchá s horkou vodou a nanáší se na suché umyté vlasy, nechá se působit asi 1 hodinu za tepla. Barvení probíhá v kyselém prostředí,což vyhovuje jak vlasům, tak i pokožce. Nejlepších barevných účinků se dociluje u světlejších vlasů. Henna vybarvuje do cihlových odstínů. Po mytí se ustaluje ještě 24 hodin kyslíkem. Je to uznávané regenerační činidlo - nedrží po něm trvalá - míchá se s rengem a může se kombinovat s kovovými barvivy. V dnešní době se henna vyrábí i synteticky. Míchá se s rengem, pro širší škálu odstínů.

Reng
Sušené listy keřů Indiga rozemleté na prášek. Hlavní složkou je modré barvivo, které se míchá s hennou. Reng se dále používá k barvení textiliích.
  
d) Kombinované
Zahrnuje proces barvení i odbarvování zároveň v jednom kroku - používá se větší množství peroxidu a vyšší koncentrace (9%). V první polovině procesu dojde k odbarvení vlasu a ve druhé umělý pigment vyplní prázdná místa (barevné melíry,barvy s odbarvením).

2) Dočasné vybarvení vlasů


Oxidačními přelivy a fyzikálními barvivy
Fyzikální barviva s keratinem nereagují a snadno se smývají. Patří sem smývatelné barvy - po několika umytích šamponem, avšak nikdy zcela nezmizí! Poměrně široký výběr barev. Stupeň intenzity krytí 15-50%. Obsahuje cca 1,9% peroxidu vodíku, díky čemu vlasy méně poškozuje. Může dojít k podráždění pokožky.

Semipermanentní (krátkodobé) barvy
Jsou ideální pro domácí použití, neboť jejich aplikace je mnohem jednodušší a neosahují tak silné chemické látky. Patří sem barvy ve formě šamponů, které vlasy obarví pouze na několik umytí. Vlasy však můžeme pouze ztmavit, nikoli zesvětlit (blond tedy nedosáhneme). Jejich krycí schopnost není tak vysoká jako u chemických barev a pohybuje se v rozmezí 15-50%. Jsou řešením pro ty, kteří rádi experimentují.
Snadno se vymývají - už po jednom umytí šamponem. Nacházejí se ve formě barevných pěnových tužidel, řasenek apod. Poměrně široká škála barev včetně extravagantních odstínů.

a) barevné oplachovací přelivy - PASTEL
Dodávají se ve formě tablet, tekuté, krémové (Palette Instant color). Základem těchto přípravků jsou azobarviva nebo jiná kyselá barviva v kombinaci s organickými kyselinami (jablečná, vonná, citrónová) plus další pomocné látky.Vlasy je jimi buď oplachují, dokud látka neulpí na vlasech, nebo se nanášejí štětcem a nechají se působit (krémové). Po pastelu se neprovádí kyselá lázeň, pastel je kyselý. Na vlasech vydrží 2-3 umytí, záleží na jejich narušení. Protože neobsahuje oxidační ani alkalické látky, probarvená je pouze kutikula.
b) oxidační přelivy a šampony
Obsahují menší koncentraci alkalických látek a pouze 2% peroxidu. Mají schopnost proniknout přes kutikulu do vnitřní části kortexu. Vymývají se. Jsou vhodné pro oživení přírodní barvy a na vlasy do 20 % šedin. Šampony i navíc obsahují šamponovou složku.
c) barevné postřiky
Dodávají se v tlakových balení podobně jako laky na vlasy a tužidla. Základ tvoří alkalické roztoky v kombinaci s oxidačními barvivy.
d) řasenky, postřiky, flitry
Neobsahují žádné alkalické ani oxidační látky a po 1 mytí se smývají.

Péče o barvené vlasy

Barvené vlasy si vyžadují kvalitní péči a k tomuto účelu slouží speciální přípravky. Tyto produkty jsou vyvinuty tak, aby barvu vlasů chránily a zároveň o vlasy pečovaly.
 • Po aplikaci barvy na vlasy určitě chceme, aby barva vydržela co nejdéle. Ztráta barvy může být zapříčiněna například vodou, nečistotami, ultrafialovým zářením, volnými radikály atd.
 • Ke ztrátě barvy dochází postupně při každém mytí vlasů, při koupání, na barvu působí i déšť a pot.
 • Ačkoliv je působení vody hlavní příčinou ztráty barvy, neměly bychom nijak omezovat běžné mytí vlasů, na které jsme zvyklí. Je třeba ale dbát na to, aby vlasy nebyly namáčeny zbytečně dlouho a důležité je také používat speciální přípravky na barvené vlasy.
 •  Na trvalost barvy působí i stav našich vlasů. Čím více jsou vlasy poškozené, tím méně barva vydrží.
 • I při nabarvených vlasech je možné běžně používat vlasové přípravky jako tužidla, gely, vosky, laky, spreje atd.
 • Barvíte si vlasy často a připadají vám zničené, bez lesku a bez života? Zkuste vyzkoušet speciální obnovující kúry pro barvené vlasy.


Jak udržet pěkný odstín barvených vlasů?

Barva na vlasy po nějaké době začne blednout. Zde jsou domácí tipy, jak o barvené vlasy pečovat a udržet jejich lesk.
 • Pro lesk vlasy opláchněte vodou smíchanou s citronovou šťávou.
 • Blond vlasy po umytí vlasy opláchněte silným odvarem z heřmánku. Zvýrazníte tak světlou barvu. Když do svého šamponu (do celého balení) přidáte citronovou šťávu, budete oživovat blond odstín při každém mytí.
 • Tmavé vlasy  po umytí vlasy opláchněte silným černým čajem (vlažným). Zvýrazníte tak hnědou barvu.

Profesionální barvení vlasů vs. barvení vlasů doma?

Vlasy se dají obarvit buď u vás doma, nebo u kadeřníka. V prvním případě je třeba dodržovat návod napsaný na barvě na vlasy, aby barvení nemělo nějaké nepříjemné následky. Současné barvy na vlasy už umožňují pohodlnou a rychlou aplikaci barvy.
Druhý způsob, nechat si obarvit vlasy u kadeřníka, je bezpečnější, ale i dražší.

Barvení vlasů se netýká pouze žen, ale i mužů
Mladí muži mají v oblibě melíry a část z nich experimentuje i s barvou svých vlasů.
V pokročilejším věku se ani muži nevyhnou šedinám. Někteří muži se snaží šediny zakrýt, jiní naopak tomuto tématu nevěnují žádnou pozornost a barvení vlasů považují výhradně za ženskou záležitost.

Výrobci barev
Nejznámější výrobci barev na vlasy jsou známé módní firmy jako Loreal, Wella, Londa, Garnier, Palette, Schwarzkopf a další. Pokud nechcete riskovat poškození vlasů, doporučuje se použít barvu na vlasy právě od velkých a známých firem, i když to může být o něco dražší.

Barvení vlasů a alergie


Následky barvení vlasů jsou různé. U některých jedinců se může vyskytnout alergie na barvu na vlasy, či podráždění kůže. Pokud si vlasy barvíte a alergii nemáte, neznamená to, že se vás tento problém nemusí nikdy týkat. Alergie může totiž vzniknout kdykoliv a v každém věku. Reakce na barvy na vlasy patří k nejčastějším případům kontaktní alergie. Tyto reakce mohou být často velice vážné - od mírných pupínků přes boláky, puchýře a rozsáhlé otoky, spojené se svěděním, neúnosnou bolestí a horečkou. V dramatickém případě se může postižený i udusit. V takových případech bývá nutná hospitalizace, protože se reakce neomezí na kožní projevy, ale zasahují sliznice a orgány kdekoli v těle.

Lidem s alergií na barvy na vlasy se nabízí možnost využití speciálních rostlinných barev na vlasy. Některé barvy obsahují více agresivních chemických látek a může dojít k poškození vlasových kořínků. Výslednou barvu vlasů ovlivňuje řada faktorů a je možné, že výsledná barva se bude lišit od požadované.
Nejnebezpečnější jsou trvalé barvy s vysokým obsahem peroxidu, které se nenanášíme pouze na vlasy, ale i na pokožku hlavy. Barvy na vlasy škodí i vašemu močovém měchýři.

Varování na obalu, že si 48 hodin před aplikací máme zkusit reakci na zápěstí, tam není jen tak zbůhdarma. POZOR: Tento test je nutné opakovat před každým novým použitím barvy, pokud si chceme být skutečně jistí, že je pro nás bezpečná.

Lidé obvykle tipují, že jim vadí přítomný peroxid. Ten sice skutečně ničí vlasy a může místně poškodit kůži, ale daleko víc způsobuje alergie látka zvaná PPD neboli parafenylendiamin.
Nemusí jít vždycky o tak bouřlivý proces. Bohužel se ukazuje, že následkem dlouholetého barvení vlasů mohou být mnohé záněty a recidivující infekce v kdekoliv těle! Nejčastěji se tato spojitost projevuje v případě zánětů močového měchýře a močových cest, spojených s gynekologickými problémy.

Proto se nedivte, když vám urolog položí zdánlivě nelogickou otázku, zda si barvíte vlasy. Opakující se záněty močových cest, jimiž trpí tolik žen (říká se, že až 30 %) bývají někdy způsobené alergizujícími látkami PPD z barev na vlasy. Po jejich vysazení se do půl roku močový měchýř výrazně zklidní.


Zdroj : Zdroj

 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 möndiee möndiee | Web | 17. february 2011 at 21:14 | React

Díky :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement